Charakteristika projektu

Projekt Environmentálne aspekty urbanizovaného prostredia sa realizuje v rámci výzvy Agentúry Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre štrukturálne fondy EÚ OPVAV-2009/2.2/04-SORO - Podpora aplikovaného výskumu, vývoja a transferu technológií pre operačný program výskum a vývoja, v rámci opatrenia 2.2 Prenos poznatkov a technológií získaných výskumom a vývojom do praxe a rámcovej aktivity 2.2.2 Podpora aplikovaného výskumu a vývoja v zmysle bodu c) didaktický alebo diagnostický postup, tzn. súbor spoločenskovedných, technických, medicínskych a/alebo prírodovedeckých poznatkov použiteľných pri riešení technických a/alebo technologických otázok realizácie didaktických alebo diagnostických procesov a na vecnú prioritu č.11. Ochrana životného prostredia.

Cieľom projektu je na základe teoretických vstupov vytvoriť metodické postupy na zisťovanie vzťahov medzi vegetačnými, spevnenými a zastavanými plochami, ich vplyv na miestnu klímu urbanizovaného prostredia, ktorá môže vplývať aj na vylučovanie ftalátov do životného prostredia, a tým ovplyvňovať zdravotný stav človeka, flóru a faunu v urbanizovanom prostredí.

Aktivity projektu sú členené logicky na seba nadväzujúce celky zamerané na získavanie informácií o vlastnostiach urbanizovaného prostredia. Na navrhovaných aktivitách sa podieľajú pracoviská Fakulty prírodných vied UKF v Nitre (Katedra ekológie a environmentalistiky, Katedra fyziky, Katedra zoológie a antropológie, Katedra matematiky a Katedra chémie). Ide o samostatne pracujúce výskumné tímy, ale práve návrh tohto projektu v oblasti ochrany životného prostredia umožňuje ich vzájomnú spoluprácu na interdisciplinárnej úrovni.